”Fram till den 1 december är det möjligt att lämna synpunkter på hur digital kompetens ska skrivas in i förskolans läroplan. Syftet är att det ska bli tydligare hur förskolan ska utveckla barnens digitala kompetens och innovativa förmåga skriver skolverket på sin webbsida.
Nu är det alltså möjligt för dig och dina kollegor på förskolan att sitta ner och formulera era förslag och på så sätt påverka er och barnens framtid! Vad vill ni och varför? Vad ska barnen få med sig ut i livet? Hur förbereder vi dem på bästa sätt redan tidigt i livet?
Det nuvarande förslaget är alltså ute på remiss och det är möjligt att lämna synpunkter via e-post. Skicka dina synpunkter till: digitalkompetens@skolverket.se
HÄR läser du remissen i sin helhet.”
Informationen är hämtad från: horisonten.io – ett magasin om skolsverige