”Google Glass är en bärbar dator med head-mounted display som är under utveckling av Google. Google Glass visar information liknande en smartphone och kan styras med röststyrning och en pekplatta.” Wikipedia
Se och läs mer på http://www.google.com/glass/start
Jag tillsammans med IKT-samordnare från Orust och en Google Teacher från Singapore hade en Hang Out om Google Glass, och vad de kan betyda för lärande.
Läraren från Singapore har lyckats få tag på ett par Google Glass som hon testar själv och tillsammans med eleverna. De tycker att det är fantastiskt spännande och intressant. En sak som händer är ju att det blir en väldigt personlig vinkel på det som syns och man kan visa direkt i processen som sker.
Eva Mårell Olsson, forskare i Umeå är en av få svenskar som testar Google Glass. Han använder dem i forskningsprojekt och i undervisningen av lärarstudenter.
En annan webbsida beskriver 8 sätt Google Glass kommer förändra lärande på ett dramatiskt sätt:
http://www.onlineuniversities.com/blog/2012/09/8-amazing-ways-google-glasses-will-change-education/
Vad tror du?!
En kommentar